Dünyada 4.4 Milyar İnsan İnternetle Tanışmadı

offline

Yıllardır durmak bilmeyen internetin ilerleyişi, henüz tüm dünyayı sarmış değil. McKinsey & Company adlı şirketin yaptığı devasa araştırmanın ardından ortaya çıkan sonuç ilgi çekici. İnternet olmayan evin zor bulunduğu düşünülen şu günler bir yana, bu araştırmayla birlikte dünyada 4.4 milyar insanın daha internetle hiç tanışmadığı ortaya çıktı. Bu büyük topluluktaki 3.2 milyar insan ise yalnızca 20 ülkede yaşayanlar olarak dikkat çekiyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 730 milyon; Endonezya’da 210 milyon; Bangladeş’te yaklaşık 150 milyon ve Brezilya’da da yaklaşık 100 milyon kişi henüz internetle tanışmamış durumda. Amerika Birleşik Devletleri gibi internette öncü diyebileceğimiz bir ülkede dahi 50 milyon insanın internet kullanmadığı ortaya çıktı. (Ancak ABD için bu rakamın çoğunun internet olmasına rağmen kendi tercihi ile kullanmadığı belirtildi.)

Ülkemiz ise internetle bundan on sene önce 1994 yılında tanışmıştı. Son yıllarda her eve internet için birçok kampanya yapılmasına karşın bu araştırmayla birlikte ülkemizin yarısında internetin olmadığı görüldü.

yüzde

Resimler ve kaynak: http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2014/10/02/4-4-billion-people-around-the-world-still-dont-have-internet-heres-where-they-live/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s