NBA’den 44 Dakikalık Maç Denemesi

celtics

NBA’de hazırlık maçları tüm hızıyla devam ederken NBA yönetiminden flaş bir karar geldi. Bu karara göre, Pazar günü Doğu Konferansı’ndan iki önemli takımın Boston Celtics ile Brooklyn Nets’in aralarında oynayacağı hazırlık maçı, toplamda 48 yerine 44 dakika sürecek.

NBA’in basketbol operasyonların sorumlu başkanı Rod Thorne tarafından bugün yapılan açıklamada; bu düşüncenin yaz boyunca görüşüldüğünü ve daha kısa bir maçın nasıl olacağını test etmek istedikleri için bu karara vardıkları duyuruldu.

Thorne yazılı açıklamada şunları söyledi: “Mevcut koçlarımızın toplantısında, maçların uzunluğu hakkında görüş alışverişinde bulunduk ve genel düşünce ise daha kısa süreli maç uzunluğunu deneme yönünde oldu. Rekabet Komitemizin bu görüşü değerlendirmesinin ardından, Celtics ve Nets arasındaki hazırlık maçında bir deneme yaparak maç uzunlukları hakkında verileri edinebileceğimiz görüşünde anlaşmaya vardık ”

Maç uzunluğundaki bu kısalmayla birlikte her çeyrek 11 dakikadan oluşacak ve zorunlu molalar da üçten ikiye çekilecek.

———-

Kısa vadeli düşününce çok boş bir karar gibi gözükebilir ama uzun vadede (82 maç + playofflar) çok yararlı bi atılım olur bu karar. 48 dakikalık maç süresi, molalar, oyunun durduğu anlar gibi etmenler eklenince bir maç 3 saat sürüyor. Maç uzunluğundaki bu kısalmalar mola sayılarını da etkilediği gibi maçın en azından bir yarım saat daha kısa sürmesi demek (40 dakikalık maçların mevcut süreleri genelde iki saat oluyor). Bu da uzun vadede oyunculara fiziksel ve mental açıdan daha yararlı bir ortam oluşturacaktır. En basitinden düşünecek olursak back-to-back maçlarda yarım saatten kısmak bile büyük avantajdır.

Amerika’daki sporlarda genel görüş – okuduğum makaleler üzerinden konuşuyorum – NBA’in en tahmin edilebilen spor olduğu yönünde. Süre kısalmasının skor tahmini olarak da biraz zorluk getireceği görüşündeyim.

Diğer yandan takım sahipleri ve TV’ler bu olaya soğuk bakacaklardır diye düşünüyorum, eğer sezonun tamamına uygulama düşüncesi olursa. Çünkü süre kısalmasıyla birlikte yukarıda dediğim gibi yayın süreleri de azalmış olacak. Son TV anlaşmasının bir etkisi olur mu bilmiyorum ama bu kısaltmayla birlikte maç yayınlarında çok büyük paraların döndüğü reklam gelirlerinde de önemli bir etki yaratabilir.

İşin özü, 4 dakika nedir ya diyip geçmemek lazım; çok kapsamlı güzel bir uygulama. Umarım, ileride tüm sezona uygulanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s