Los Angeles Lakers’ın Düşüş Sebebi Kobe Bryant Mı?

kobe1

2010 NBA FİNALLERİ 7.MAÇININ son düdüğünden hemen sonra, şampanya yağmuruna tutulan Lakers’ın kaptanı Derek Fisher, NBA çevresinde kolay heyecana kapılmayan biri olarak bilinir, bir anda neşe içinde çığlık atmaya başladı. Arka arkaya şampiyonluk şapkasını başına geçirir geçirmez “Daha yeni başladık bebeğim!” diyerek bağırdı. Kaçırmışlar varsa söyleyeyim, bir daha bağırdı. “Daha yeni başladık bebeğiimmmm!

Bu sadece şen şakrak bir konuşma değildi. Lakers, büyük oranda, tarihteki en iyi koç ve en iyi oyuncuya sahipti. 31 yaşındaki efsane şutör guard Kobe Bryant ile başladılar, yanında da All-Star Pau Gasol ve geleceğin All-Star’ı Andrew Bynum vardı. Her birinin yaşı ve kontratı, Lakers için her zaman olduğu gibi daha az ya da çok kazanmaya devam etmeyi ima ediyordu. O sene John Hollinger ESPN.com’daki yazısında LA’yi NBA’in en iyi hanedanlığı olarak değerlendirmişti: “Konu süperstarlar olunca Lakers herkesin çok önünde, bu hiç eğlenceli değil”

Fisher o zamanlar bizim de baktığımız açıdan Lakers’ı gördü: Wilt’ten Kareem’e, Shaq’tan Pau’ya, her zaman şapkadan bir başka yıldız çıkartan bir takım. Ancak Fisher’in o neşeli gecesinden beri, ekibin en çekici numarası bir anda tersine döndü ve NBA’in en gösteriş budalası ekiplerinden biri oldu. ESPN’in en yeni Gelecekteki Takım Sıralaması listesinde 28.sırada yer aldı. Dört yıl, beş koç, üç defa playoffları erkenden kaçırmak, ayrılan iki kilit uzun, ünlü takım sahibinin vefatı. Lakers neredeyse serbest düşüş yaşıyor.

Lakers’ın kupa geleneği için taraftarları arasındaki tek bağ, hanedanlığı spordaki en popüler markalardan biri haline getiren adam, Bryant gibi gözüküyor. Şimdi 36 yaşında ve bir gün Staples Center’ın hemen yanında bir heykeli olacak. Ünlülerin sahanın içinde sıralanmalarının sebebi o. O ayrıca, hem Lakers organizasyonun içinde hem de yakınlarında yer alan kaynakların söylediği gibi, takımın bu denli büyük düşüşünün ilk sebebi.

Lakers yıllardır Mamba tarafından yaşatıldı. Bu da onun tarafından nasıl öldürüldüğünün hikayesi.

kobe2

LAKERS GM MITCH KUPCHAK yapacak işlerinin olduğunu biliyordu. 2010’daki o kupanın ışığında, Fisher Staples Center’da kasaba tellalini oynarken, Kupchak geleceği planı yapıyordu. 60 yaşındaki hayat boyu Lakers’lı ve 1986’dan bu yana takımın üst yönetimindeki isim olan Kupchak, pozisyonuyla birlikte gelen politik tecrübesi sayesinde titizlikle düşük bir profil tutuyor. O zamanlarda Lakers için parıltılı zamanların buraya kadar olduğunu biliyordu, istatistik masasında da bir gün yeni bir süper yıldıza ihtiyaç duyacaklarına dair bir sonuç vardı. Bryant, saplantılı bir yaratık, vücudunu sayısız çalışmalara, rehabilitasyonlara, ameliyatlara ve yeniliklere zorladı. Ama zaman berbat bir şey; Kobe bile hâlâ bunu durduramadı. Bu yüzden de Kupchak, Lakers’ın sahibi Jerry Buss’ın artık Bryant’ın zamanı geçti dediği zaman hazır olmak istiyordu.

Kupchak dansın nasıl sonlanacağını biliyordu. Gezegende basketbolun belki bir düzine gerçek süper yıldızları ve 30 takımın da onlar için mücadelesi; yeniden yapılanan bir NBA takımının yürüttüğü tipik plan, bir süper yıldızı takıma katabilmek için dua etmek. Lakers için bu matematik uzun süredir farklı. Daha iyisi.

Bryant’ı nasıl aldıklarını düşünün. 1996’da Lakers, İtalya’da büyümüş atılgan liseli, draftın cevheri için kararlıydı. Buna karşın, onu seçebilecek kadar yüksek bir sıraya sahip değildi. Onlar da her zaman yaptıklarına devam ettiler ve yaşam tarzları, oyuncu ve menajerlerine gelirleri için mucizeler yaratan şehrin efsanevi hanedanlığından faydalandılar. Bryant da draft öncesi gizli bir çalışma için LA’e gidip Jerry West ve Lakers’ın onun yeteneklerinden haberdar olduğundan emin olmak istemiş ve Charlotte Hornets gibi küçük pazar takımlarına da elindekileri göstermeyi reddetmişti. O dönemdeki menajeri Arn Tellem, açık bir şekilde Bryant’ın küçük pazar takımlarında oynamak istemediğini dile getirmişti. Bryant’ın kolej tecrübesindeki eksiklik de çoğu takımın korkup kaçması için yeterliydi ve anlaşma sonunda ortaya çıktı: Hornets 13.sıradan Bryant’ı seçecek ve ardından tecrübeli pivot Vlade Divac karşılığında Lakers’a takas edilecek.

Lakers artık adamını bulmuştu.

Ortak bir hikaye vardır: En iyi oyuncular LA’e gelirken daima yanlarında her şeylerini de getirir, Kareem Abdul-Jabbar’dan Magic Johnson’a, ondan Shaquille O’Neal’a kadar hep böyleydi. Ve dört yıl önce de böyle oldu, Lakers’ın planı Staples Center’ın kapılarını açıp NBA’in yeteneklerinin mor ve altın için rekabet etmesine izin vermekti. 2012 itibariyle, başkan yardımcısı Jim Buss, gözde yıldızların 2014’teki transfer döneminde serbest kalacağını ifade etti. Orange County Register’dan Kevin Ding’e konuşan Buss, “Her şeyimizi ortaya koyacağız ” dedi. “Eğer o noktaya gelirsek, serbest oyuncu pazarında büyük bir patlama yapmak istiyoruz. Bu yüzden de sözleşmeleri, oyuncuları ve geleceğimizi bunun etrafında şekillendirdik.” Kupchak aynı dönem içinde hem takımdaki kontratların sona ermesine hem de LeBron James ve Paul George gibi oyuncuların serbest kalmasına tanık olacaktı. O zamana dek, yeni jenerasyonun köşetaşlarını, Chris Paul ve Dwight Howard gibi, takaslayabilmek için agresif olacaktı. Dahası, ünlü 2014 draftında da hakkını tutacaktı. Lakers’ın bir süperstar draft etme şansı vardı, yanına da ya takasla bir iki oyuncu ya da 2014 veya 2015 yazında maaş boşluğuna bağlı olarak maksimum kontratla bir iki oyuncu ekleyebilirdi.

“Uzun süredir bir sonraki aşamayı planlıyor olmalılar.” Bir rakip takım GM’si ESPN’den Brian Windhors’ta böyle söylemişti. ” Buss ailesi ve Mitch daima yaklaşan yeni büyük anlaşmayı düşünüyor”

Ardından sorunlar ortaya çıkmaya başladı. 2011’de koç Phil Jackson’ın ayrılmasının ardından, Lakers’ın galibiyet yüzdesi düşüşe geçti (.695, .621, .549) ve kraterin dibine düştü (.329). 2014 transfer döneminde LA yarışa girmeye çalıştı, bunun geri dönüşü ise kriket formunda oldu. LeBron, ilk yaklaşılan ama ulaşılamayan oldu. Lakers daha sonra dikkatlerini Pacers ile yeniden yükselen George’a – LA’de Bryant’ı idol edinerek büyüyen bir yıldıza – çevirdi. Süperstar hayallerinde tembel Susan ile devam ettiler. Kevin Love? Carmelo Anthony? Chris Bosh? Biri bile Lakers’ın parasını almadı ya da kavgasını LA’e taşımadı. Kupchak, öngörülü olmaktan ziyade, 2013’ün sonlarına doğru ESPN’den Colin Cowherd’e yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıllarda bir yıldız oyuncu için yeterli maaş boşluklarının olmayacağı fikrine taraftarları hazırlamaya başladı. “Bir yıldız oyuncu alabilecek miyiz bilmiyorum” derken, büyük isimle imzalamak yerine o boşlukla birçok şey yapabilirsiniz demeye getiriyordu.

Bir şey -ya da birisi- Lakers’ın gelecekteki franchise yeteneği arayışlarını suya gömüyordu.

RAMON SESSIONS HATIRLAR MISINIZ? 2012’nin baharında, Cleveland takasından sonra, Fisher sonrası Lakers gemisini dengede tutacak oyun kurucunun pick-and-roll uzmanı Sessions olduğu söylendi. Sessions rolünü takdir edilesi şekilde idare etti, tabi bu zayıf playoff performansı öncesiydi. Bir süredir ismini duymadıysanız, sebebi şu: Lakers’a -büyük ihtimalle ilk beş oyuncusu olarak- geri dönme opsiyonu varken O bunu reddetti.

Sessions’ın imzaladığı yeni sözleşme daha uzunve iş güvenliğiyle birlikte gelmişti. Ancak o Bobcats’te Kemba Walker’ın yedeği oldu, o sezon da lig tarihindeki en kötü sezonlardan biriydi. Sessions bu yaptığının nedeni için kaçamak cevapler verdi ancak Bryant ile oynamanın “kesinlikle farklı” olduğunu vurguluyordu. Dahası, onun ayrılışıyla birlikte Lakers tıkırdamaya başladı ve Kobe’nin kilit olduğuna inanma sırası geldi. Biraz ticari işlem anlamı vardı ancak her şey oyuncuların bu takımı nasıl gördüklerinin bir işaretiydi.

“Afişlere arkasından bir göz atın ” diyor uzun dönemdir NBA’de menajerlik yapan birisi. “ve bunlar çürümüş.”

“Kobe onların önündeki büyük bir kaya gibi” diyor yakın zamanda bir Lakers müşterisi bulunan bir menajer. “Bunu direk biçemiyorsun, bu yüzden etrafından biçmen gerekiyor.”

Mevcut durumda Lakers müşterileri bulunan bir diğer menajer ise Bryant’ın, takımın yeniden yapılanmada serbest oyuncuları takıma katması konusunda takımın kuyusunu kazıp yabancılaştırdığının sorulması üzerine, “Oh, evet. Bu kadar açık bir şey değil mi?

kone3

EĞER ORTAK BİR PAYDA Bryant’ın Lakers’taki görev süresi boyunca inat etmişse sebebi şudur: Suçlama diğer herkese ve genelde takım arkadaşları üzerinde. O’Neal – o zamanlar Bryant’ın akıl hocasıydı – Manhattan’daki bir kulüpte freestyle rap yapıyordu. “Yo, Kobe, kıçımın tadı nasıl söyle hadi”. Bu, Bryant’a yani tek adam bağlı kalmak konusundaa mücadele eden takım arkadaşlarının tek adamı tanımlarken kullandığı bir cümle. Bynum, Gasol ve Howard utangaç, ketum, dokunaklı ya da sıcakkanlı olmaya başladı bu dönemlerde. Sırasıyla hepsi de medyadan büyük suçlamalar aldı ve Bryant’ın onları kurtarma niyeti yoktu.

“KOBE İLE OYNAMAK İSTEMEYEN BİRÇOK MÜŞTERİM VAR”
– TANINMIŞ BİR NBA MENAJERİ

“Son beş yılda birçok müşterim oldu, iyi oyunculardı ama Kobe ile oynamak istemiyorlardı” diyor, sayısız NBA yıldızının menajerliğini yapan isim. “Onun takım arkadaşlarının kronik şekilde bir halk linciyle karşı karşıya kaldıklarını görüyorlar. İlgi çekmekte Kobe ile yarışması muhtemel biri olursa, bu durum medya tarafından bir iğnelenmeye son buluyor. Shaq için bile böyleydi.”

Bazı zamanlarda kelimeler direkt olarak Bryant’ın ağzından çıkıyor, 2003’te Jim Gray’e yaptığı açıklamada da olduğu gibi. O’Neal o dönem uzun yıllardır bir MVP adayı ve yeniden şampiyon bir isimdi, Kobe ise onun için “şişman ve formda değil” demişti ve Shaq’ın sadece hücum ona uyduğu zaman savunma yaptığını söyleyerek gözdağı vermişti. Bunun benzeri çoğu şey de takım kaynaklarına dayandırılarak anlatıldı. Doğruları söyleyen olarak Bryant için tipik bir yaptı ancak NBA’de bu şekilde olan az kişi var. Daha ortak bir değerlendirme ise onun üstünlüğünü tehdit eden kim varsa onu yavaş yavaş yok etmesi. Lakers yönetiminden biri, 2012’den bir zamanı – Bynum’ın, saha içindeki “güven sorunu” hakkındaki sözlerinden yaklaşık bir yıl sonrasını – Bynum’ın kontrat uzatma durumunu hatırlıyor: “Andrew’in kontrat görüşmelerindeki sorusu şuydu: ‘Kobe’yi nasıl kontrol altında tutmayı düşünüyorsunuz?’ Bu soruya direkt cevaplar veremedik. Benim anlık tepkim şu şekildeydi, pekala, eğer bu soruyu cevaplamazsak Kobe ile oynamak istemeyecek.”

“Takımı yapılandırma konusunda Lakers’ın çaba harcadığını hiçbir zaman düşünmedim” diyor, bir zamanlar Lakers’ın teklifini reddeden bir müşterisi olan bir menajer. “Oyuncuların otopark alanında bazı şeyler gördüm. Bynum ve onun yakınları ve Lakers ile alakalı bazı insanlar arasındaki konuşmalar. Bu çok sert ve hararetliydi.”

“Bu korkunç. Bu şeytanca. Kazanırken sert içkiyi bırakmak gibi bir şey.” diyor, dahil olan herkesi iyi bilen bir rakip takım üst yöneticisi. “Kobe insan kaynakları konusunda Lakers’a pahalıya mâl oldu. Kobe bir çok insanı incitti. Bazı durumlarda da kariyerleri tehlikeye attı.”

2013 TEMMUZ’UNDA, LA’deki çalkantılı bir sezonun ardından, Dwight Howard serbest oyuncu oldu ve Rockets, Hawks, Mavericks, Warriors ve Lakers’tan oluşan ekiplerle dikkatlice görüşmelerde bulundu. Lakers adına 2014 için bir deneme atışıydı. Büyük bir yıldızı Bryant ile oynamaya ikna edebilirler miydi?

Lakers görüşmesi, 2 Temmuz günü, Howard’ın menajerinin ofisinin yer aldığı Beverly Hills’teki Relativity Media’nın modern, penceresiz bir konferans odasında gerçekleşti. Kupchak, takımda Howard’ın en yakın dostuydu, Lakers’ın teklifini hazırlamıştı. Bir büyük nokta vardı: Dikkatle dinleyin. Diğer nokta: uygun bir şekilde giyin. “Bizim yakaşımımız” diye konuşmaya başlayan bir Lakers kaynağı, “iş için görüşmeyi yapmaktı. Ona rüyalarının gerçeğe döneceği bir yer olduğumuzu göstermek istedik “.

Lakers’ın şansı konferans odasındaki ergonomik sandalyelerde yerini aldı. Açık bir şey vardı, iki kez MVP oyun kurucu Steve Nash, dikkatlice Kupchak’in oyun planını yürütüyordu. Ancak, odada yer alan bir kişiye göre, Bryant basketbol şortu, tişört ve altın bir kolyeyle kendini gösterdi.

Howard, Lakers’ın dibe düşen sezonu esnasında, takım arkadaşlarının bütün eleştirileri neden sakat pivotun üzerine bıraktığını sorduğu zaman Nash, Howard bu şekilde hissettiğini bilmediğini ve eğer bilseydi daha farklı bir davranış sergilerdim dedi. Diğer yandan Bryant ise, ince fizikleri geliştirmek için yoğun bir program ve nasıl kazanılacağını öğrenmek için küçük bir ders teklifinde bulundu. ESPN’den Chris Broussard’a konuşan kaynaklar ise bu teklifin Howard’ı “tamamen söndürmek” için olduğunu söyledi.

Daha sonra Cowherd’ün radyo programına konuk olan Kupchak şunları söyledi: “Kolay bir görüşme olmadı ve ben de etraflıca incelemek için reddettim”. Howard ise kısa süre sonra Rockets için ayrılmayı seçti, 30 milyon dolar değerindeki garanti maaaşını da geride bıraktı.

Lakers’ın Howard’ı nasıl kaybettiği hikayesi ise Mike D’Antoni’nin hücumu altında uzun oyunculardan birisi yıpranacak diye lanse edildi. Bir Lakers kaynağı da Howard sorununun hücum şeması ile birlikte gelmediğini ancak “o şemada bir oyuncunun tam yetkiyle, hiçbir sorumluluk almadan dışında tutulduğunu gördü. Dwight Howard’ın Los Angeles’ın baskısını kaldıramadığını söyleyenler… Bu saçmalık. Dwight istediği her şey LA’de vardı. Ünlü olmak. Yıldızların arasında olmak. O seviyede kadınların arasında olmak. Basitçe, büyük bir realite şovda yaşamak. Bu onun için harika bir şeydi.”

Bryant, bu konu hakkında bir yorum yapmayı reddederken, şakayla karışık günümüz gençliğine ve onların yeni model yolları hakkında söylenmekle yetindi ancak bu onun oyununda geçmişten beri yer alan bir element. Eski maç başına sayı ölçülerine göre, o sadece yıllardır All-Star olmuş birisi değil tarihin en iyi oyuncularından biri. Ancak Bryant’ın çevresindeki lig değişti, hem de hızlıca. Oyuncuların ve topun hareketlenmeleri, üçlükler, çembere ataklar, koordine olmuş savunmalar ve takım arkadaşları için açık şut yaratmak; kazandıran şeyler bunlar artık. Egoyu azaltmak ve takım arkadaşlarını övmek kazandıran bir NBA stratejisi ve D’Antoni ile Nash’in de Lakers’a getirmeye çalıştıkları şey buydu.

“KOBE BRYANT İLE OYNADIĞINIZ ZAMAN, TOP ÇOĞU ZAMAN ONUN ELLERİNDE OLUYOR”
– STEVE NASH

Bryant ile geçen ilk yıılının ardından Nash, hayal kırıklıklarını saklayamayarak Grantland’den Zach Lowe’a konuştu: “Onun da işini yapabileceği bir orta yol bulmak güzel olur diye düşünüyorum, böylece oyundaki güzel anlarda top paylaşımı gerçekleşebilir … Ancak böyle olmayacağını biliyordum. Kobe Bryant ile oynadığınız zaman, çoğu zaman topun sahibi Kobe Bryant oluyor.”

Eh, en azından o şutunu atana kadar isteği gerçekleşebilir. Bryant neredeyse yirmi senedir yanıyor. NBA’de tüm zamanların en skorerleri listesinde Kareem, Karl Malone ve Michael Jordan’ın hemen arkasında dördüncü sırada. Ayrıca tüm zamanların kaçan şutları istatistiğinde birinci olabilmek için sadece birkaç haftalık maç uzaklığında. “Problem şu ki, o, düşündüğü kadar iyi değil.” diyor Lakers’ın beyin takımında yer alan bir isim. “Düşündüğü kadar efektif birisi değil. Eğer farklı bir insan olsaydı, yeteneğinin çekiciliği ve kazanmak bizim açımızdan daha kolay olabilirdi”.

kobe4

PEKİ YA NEDEN geçen Kasım ayında, tüm bunları biliyorken Lakers gidip de Bryant’ın kontratını iki yıl daha uzattı? Neden bir zafer ilan etmediler ve Bryant’ın son dönemki bataklığından kurtulmadılar? Buna cevap vermek için öncelikle Lakers’ın oyuncu personel başkanı Jim Buss’ın zor durumunu anlamalıyız -ki bu adama babası Jerry Buss’ın 2013’teki vefatı üzerine basketbol kararları hakkında son sözü söyleme yetkisi verildi.

Miras bırakılması güzel bir şeydir, tabi gücün getirdiği zorluklar da daima olacaktır. Yıllardır, NBA dünyasında tanınan isimler Jim’e karşı ucuz numaralarda bulunuyordu. 2005 yılında, köşe yazarı Peter Vecsey, New York Post’taki köşesinde, genç Buss’ı halka tanıtırken “profesyonel bir parti adamı” tabirini kullanmıştı. Magic Johnson ise bir zamanlar ESPN’e yaptığı açıklamada, Jerry Buss’ı sevdiğini ancak “Jim Buss’a inanmadığını” söylemiş ve Jim’in takımı yönetirken yaptığı “kritik hataları” da tartışmıştı.

Ve Phil Jackson. 2011’de Lakers’tan ayrıldığı zaman Jim’in Lakers’ındaki üst seviyede bir iş arkadaşıydı ve tabiki Jim’in kardeşi Jeanie ile olan uzun süreli ilişkisinin doğasından dolayı hemen hemen aileden biriydi. Ancak iş Lakers’tan ayrılmasına geldiğinde, gazetecilere şunu söylüyordu: “Bu yıl Jimmy Buss ile hiç konuşmadım. Yönetim açısından bunu adlandırırsınız size kalmış ama ortada gerçek bir ilişki yoktu.” Jim ise bu sırada Phil “ailesini” düşündüğünü söylemişti. Tabi bunu böyle adlandırırsanız. Jeannie de 2012-13 sezonunda yedi maç geçmişken Jackson’ın yerine D’Antoni’nin getirilmesiyle birlikte hissettiği “ihaneti” hakkında konuşmuştu.

Adil ya da değil, bu yorumlar, Lakers taraftarlarının gözünde Jim için kıymetli bir güvenilirlilik etkisi yarattı. Babasının büyük önem kazandırdığı miras işte burada. Gençlerle takılmasıyla, parti yapmasıyla ve kumar oynamasıyla ün yapan Lakers’ın patronu, kuralları takip etmiyordu. Ancak Kobe-Shaq düşmanlığının ilk günlerinde Magic gazetecilere açık bir şey söylemişti, Jerry Buss’ın kesin yöntemleri vardı: “Bizim bütün organizasyonumuz, her zaman kendimize dikkat ettiğimiz gerçeğinin üzerine kuruldu. Kirli çamaşırlamarımız asla ortaya dökmedik”

İşte eskiden sorunların nasıl halledildiğini gördük, yani Jackson ve Bryant gelişiyle yaşanan değişimden öncesi. Jim, hâlâ babasının kurallarını takip eden son Lakerslılar’dan biri. Jackson belki Buss’a yüklenebilir ancak Buss aynı şeyi ona yapmayacaktır, başka bir Laker’a da. Bu arada, Bryant ise eğer ihtiyaçlarına uygun bir durum varsa üst yönetimi azarlamaya daha istekli.

Tüm bu düzenlenen şeylerde Jim, Bryant’a karşı çekingendi. Ona en yakın danışmanlarının çoğu bile Bryant’a “amnesty clause**” ile bir veda öpücüğü vermenin en doğru yol olacağı konusunda ısrarcı davranmıştı, bunun anlamı 70 milyon doların da üzerinde bir nakit paranın korunması demekti. Kaynakların söylediğine göre, Buss’ın Mamba ile savaşmak için hiç iştahı yoktu ya da oluşabilecek bir zararla imajını zedelememek istedi.

Bryant’ı takımda tutmanın iş alanında da rasyonel bir açıklaması vardı. İlk olarak, iş alanında Lakers tipik NBA takımlarının tam tersi. Evet, daha fazla gelirleri var. Ancak Lakers bir aile işi olduğu için daha fazlasını talep ediyorlarlar. Çoğu ortalık grubunda, kimse takımı en önemli gelir kaynağı olarak görmüyor; takım işi, daha büyük bir portfolyonun sonunda yüksek risk taşıdığını görüyorlar. LA’de ise takım, altı ismi destekleyen temel taş konumunda.

Ve Lakers maçlarının yerel olarak yayınlanmasında Time Warner ile yapılan 20 yıl için 3 milyar dolarlık anlaşmadan daha önemli bir gelirleri yok. Lakers takım finansını inceleyen iyi derecede bir kaynak, Lakers yıllık gelirindeki esas nokta reytingler -ki bu da Bryant’ın sahada olmasıyla bağlantılı. Eğer takım Bryant yükünü üzerinde atsaydı ve geçen sezon tanking yapıp 2014 draftında yüksek bir seçim şansı bulsaydı ve bunların sonucunda reytinglerin düşüşüyle birlikte Lakers ekonomisini zor duruma sokardı.

Bu da Kupchak’ın tanking karşıtı açık açık konuşmasının muhtemel bir sebebi; patronları peşin olarak tanking yapılmasını ona söyleyemez çünkü bu onlar adına büyük bir servete mâl olacak. Bryant’ın destekçileri olmasa, meydana gelecekleri düşünün. Lakers’ın sezonluk bilet sahipleri çoğunlukla kudretli ve ünlü kişiler, ve bir Lakers üyesi ortada koordineli bir efor olduğuna inanıyor, çoğunlukla Jim’in Bryant’ı geri getirme konusunda açık konuştuğunu ifade ediyor.

Ve böylece Jim, Bryant ile erkenden imzalayarak olası bir halka açık kapışmanın önüne geçmiş oldu. Genç Buss, bir kaynağa göre de “kontrat görüşmelerinin halka yansımamasını istemiş”. Bunu bu kadar yumuşak şekilde halletmekteki fikir şuydu, Jim’in de tıpkı babası gibi “asil ve sadık” olabileceğini göstermek, ki babası da Magic ve Shaq ile göz kamaştırıcı düzeyde yüksek anlaşmalar yapmıştı

Lakers kendi başının çaresine bakıyor. Görüşmelerden bilgisi olan bir kaynak, “Bu, Jim’in bir ayrılış hediyesi sağlama yolu” diyor.

Bunun anlamı, paradoksal olarak, Bryant’ı bir süre daha tutarak ileride ona veda ederken daha az yaygara çıkmasını sağlamak olmalı. “Bu durum taraftarların artık O’nunla kazanamayacakları gerçeğini anlaması için bir yol.” diyor bir kaynak. “Jim artık Kobe’ye ihanet ediyormuş gibi görünmeden onunla yolları ayırabilir. Yüksek seviyede oynamayı bıraktığı zaman değişimi başlatabilirsiniz.”

Komple teorisyenleri Bryant’ın yeni kontratının basın bildirisinde yer alan Kupchak’ın garip alıntısını not etmişlerdir, ki bu anlaşma sonrasında kıpırdanma yaşatacak az bir maaş boşluğu kaldığı görülüyor: “Her zaman bizim ilk hedefimizin Kobe’nin kariyerini bir Laker olarak bitirmesi ve bunun garantiye alınması olduğunu söyledik. NBA’de 20 yıl oynamak ve bunu aynı takımla yapmak emsalsiz ve epey önemli bir başarı.” Kupchak bu hikaye hakkında konuşmayı reddetse de Bryant’ın anlaşmasını hayal etmediğini Los Angeles Times’a yaptığı açıklamada pek göze çarpmayan şekilde ifade etti: “Her kuruşu hak ettiği ya da bu uzatmanın her kuruşunu hak edeceği bir sahiplik kararıydı.”

kobe5

PEKİ KOBE BRYANT HAKETTİ Mİ? Eğer etmediyse neden verildi? Cevap belki bir diğer soruda yatıyor olabilir: Maaş boşluğuna sahip olmanın bir anlamı olmadığı için mi Lakers bu boşluğu har vurup harman savurmakta serbestlik hissetti? Oyuncuları bile Kobe Bryant ile oynama konusunda ayartamıyorsan, bu harcanan paradaki olay ne? Bir rakip üst yöneticisi şöyle diyor: “Mitch’in çoktan bir araştırma yaptığına ve iki maksimum kontrat boşluğuna ihtiyacı olmadığına karar verdiğine eminim çünkü bu takım Kobe olduğu sürece çekici bir yer değil.”

“Mitch ödevini yapmış” diyor bir diğer NBA yöneticisi. “Maaş boşluğunun canı cehenneme, Kobe’nin yanında oynayacak önemli bir oyuncu alamıyorlar.” Lig çevresindeki çoğu menajerin de dediği gibi, bir çok başarısız girişimden sonra herhangi bir oyuncuyı Bryant ile oynamak konusunda ikna etmek zor.

“O KAZANMAK İSTİYOR, ANCAK YALNIZCA KAZANMALARININ SEBEBİ O OLDUĞU SÜRECE”
– LAKERS’A YAKIN BİR KAYNAK

“O kazanmak istiyor,” diyor Lakers’ın karar verici isimlerine yakın bir kaynak. “Ancak yalnızca kazanmalarının sebebi o olduğu, performans onun rakamlarını etkilemediği sürece. Kimse Kobe’den daha fazla çalışamaz. Ve kimse onun eforunu sabote edemez. Ulaşmaya çalıştığımız menajerleri korkutup kaçırıyor. Senin etrafını yeteneklerle donatmak istiyoruz ama egon bunu engelliyor.”

Lakers’ın 2014 yazının fos çıkması hakkında hiç şaşırtıcı bir durum yok. Yalnızca birkaç yıl önce, NBA fısıltı ağı, LeBron’un “mor ve altın”ların yeni kahramanı olacağı yönünde ortaya bir yem atmıştı. Ancak James serbest oyuncu pazarında yer aldığında Lakers, James’in menajeri Rich Paul ile oturup konuşamadı bile.

James’ten sonra Lakers’ın listesinin yukarısında Carmelo Anthony vardı. Ancak bu girişimde de başarısız oldular. Bryant’ın Avrupa’dan evine döneceği haberleri yapıldı ancak bir şekilde sinirlendiği bir şey oldu ve görüşmeyi kaçırdı, bu durum 2012’de Lakers yöneticilerinin Steve Nash’i neredeyse yabancılaştıran tavırlarını hatırlattı. A Nash’i kadroya katmadan önceki günlerde, kaynakların söylediğine göre; oyun kurucu, topun kontrolünün çoğu zaman kendisinde olacağına dair Bryant’ın ağzından bir güvence duymak istemiş -Suns günlerinden gelen D’Antoni hücumunun anahtar bir noktası bu. Lakers yetkilileri Bryant’ten Nash’i aramasını istediğinde, Nash’in onu aramasını tercih ettiğini söyleyerek bunu gerçekleştirmekte başarısız oldu. Bu ufak sorunun çözülmesi günleri buldu ve neredeyse anlaşma olmayacaktı.

Lakers Anthony için de boş yere çabalarken, sessizce Chris Bosh için de zorladılar. Ancak onun tercihi Heat’in temelinde kalmak oldu. Paul George bir zamanlar takımın en güvenilir seçimlerinden idi. Ancak kaynakların söylediğine göre yıldız isim, Bryant’ın onun eforunu kontrol altına alabileceğini düşündüğü için Lakers’ı reddedip 2013 baharında Pacers ile imzalamayı tercih etti.

Ve bugün de Lakers’ın kupa inancında, yenilenmiş bir Bryant’ı Jeremy Lin, çaylak Julius Randle ve gezici uzunlar Jordan Hill ile Ed Davis destekliyor. Lakers üst yönetimindeki görüş, gerçek bir yeniden yapılanma için Bryant’ın emekliye ayrılmasını beklemenin zorunda olduğu yönünde. “Sonunda geldi” diyor bir Lakers yöneticisi. “Büyük oyuncuları Kobe ile oynamak istemiyor ve Jimmy de onun ayrılmasını gözlüyor.”

“Onaylamadığınız biriyle çocuğunuzun evlenmesi gibi bir şey” diyor, Lakers’ın Bryant’a bakış açısı hakkında bir kaynak. “Eğer bunu durduramıyorsanız, duygulara göre hareket edersiniz.”

Yapılabilecek en iyi şey ise bunun yakında sona ereceğini ummaktır.

Çeviri bana aittir. İyi okumalar.

Yazar: Henry Abbott
Kaynak; http://espn.go.com/espn/feature/story/_/id/11717596/is-kobe-bryant-reason-los-angeles-lakers-downfall

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s