Russell Westbrook’un Tarihi Performansı ve Takıma Etkileri

17175598-mmmain

NBA’i az çok takip eden herkes için son günlerde tek bir isim dikkatleri üzerinde topluyor: Russell Westbrook. Özellikle Şubat ayıyla birlikte istatistiklerinde çılgınca bir artış görülürken, son dört maçta da triple-double serileriyle iyice nirvanaya ulaşmıştı denebilir (seri dün gece bitti ama istatistikleri yine neredeyse triple-double’lıktı). İşte tüm bu performansları üzerinden takıma olan etkisine, bu tarihi istatistiklerine ufak bir bakış atalım.

İlk olarak Şubat ayı ile başlayan deli performansını ele alalım. Sezon öncesi sakatlığıyla büyük şok yaratan Kevin Durant, Aralık ayında sahalara geri dönmüş olsa da hâlâ tam olarak bütün maçlardaki yerini alamıyor. İşte Durant’in bu yokluğunda Westbrook sazı eline alıyor ve her seferinde istatistiksel olarak dikey bir büyüme söz konusu. Özellikle All-Star arasından sonra daha da psikopatlaşan bir hal aldı bu durum -ki All-Star maçında 41 sayı (27’si ilk yarıda geldi ve bu bir rekor!), 5 ribaund, 3 top çalma ve 1 asist ile MVP seçilerek fitili ateşledi.

Kırmızılı alanın içerisinde de görüldüğü gibi bambaşka bir performans ortaya koydu Westbrook, All-Star arasından sonra. Adeta bir Oscar Robertson gibiydi ve  Westbrook bu ay çıktığı 12 maçta 31.2 sayı, 9.1 ribaund ve 10.3 asist ortalamalarıyla  birlikte Robertson’ın kariyeri boyunca sekiz kez yaşadığı türden bir aylık performansı ortaya koyan tarihteki ikinci isim oldu. Yine istatistiklerden gidersek, farklı maçlardaki 48 sayı ve 17 asistlik performanslarıyla bu alanlardaki kariyer rekorlarını kırmış oldu. Ayrıca, 6 maç üst üste 20+ sayı, 10+ asist ve 5+ ribaund rakamlarıyla oynayan WB,  Michael Jordan’ın 1988-89′ sezonundaki 12 maçlık serisinin ardından bu rakamlarla en uzun süreli seriyi yakalayan isim oldu.

Tüm bunların ışığında aslında yalnızca rakamlar gibi görünse de diğer yandan takımının kazanmasında da önemli pay sahibiydi. Takımının yedi maçlık galibiyet serisiyle Batı Konferansı’ndaki kızgın playoff yarışında önemli bir avantaj yakalamasının başrollerindendi. Bunun sonucu olarak hem kendisi Şubat ayında “ayın oyuncusu” ödülünü kazandı, hem de Thunder koçu Scott Brooks’un, aslında şu dönemde pek bir katkısı olmamasına rağmen “ayın koçu” seçilmesinde en önemli etken oldu.

Diğer yandan, belki de asıl odak noktası Westbrook’un seri halinde triple-double’lık oyunlar ortaya koyması denebilir. 24 Şubat’taki Indiana Pacers maçı ile başlayan bu seri dört maç boyunca sürdü ve dün geceki Chicago Bulls maçıyla son buldu. Üç maçlık serisiyle, Mart 2009’da LeBron James’in yaptığını başaran ilk oyuncu olan Westbrook, bunu az bulmuş olacak ki seriyi bir maç daha uzatıp Michael Jordan’ın 1989’daki serisinden bu yana bunu başaran ilk oyuncu oldu (Jordan’ın o serisi ise yedi maçlıktı!).  Westbrook’un bu dört maçlık serisinde yaptıklarının rakamsal ifadesi ise şöyle; 37.5 sayı, 13.5 ribaund, 10.5 asist ve 2.0 top çalma.

Westbrook’un Bulls maçındaki istatistikleriyle bir başka triple-double’ın kıyısından dönse de (43 sayı, 8 ribaund, 7 asist, 2 top çalma) bu aslında bir başka serinin habercisi oldu. Bulls maçıyla birlikte son üç maçta 40+ sayı, 5+ ribaund ve 5+ asist rakamları ortaya koyan WB, 1960-61 sezonunda aynı istatistikleri dört maç üst üste yakalayan Elgin Baylor’ın hemen ardında  yer alıyor. Yani bunun anlamı şu, Westbrook tarih yazmaya devam ediyor.

Tüm bu istatistikler bir yana, bir de bunun takıma olan etkisine göz atalım. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu performans evet Thunder için çok önem arz ediyor fakat oyun içerisindeki top kullanımı olsun kendisinin kullandığı şutlar olsun aşırıya kaçıyor. İzlediğim maçlarda da gördüğüm şu; Topu WB’ye verin, gerisini boş verin. Bu tarz bir yapıyla hareket ediyor Thunder aslında. Bu da tabi ki Brooks’un kolaya kaçtığını gösteriyor ama işte WB ortalığı darma duman ettiği için maçlar kazanılıyor ve pek gerisi düşünülmüyor. Son maçlarda en az 30 şut kullanan (isabet yüzdesi genel olarak düşük, .300 – .400 aralığında geziyor) ve bunun yanında en az 10 kez serbest atış çizgisine giden WB’nin maç içinde kullandığı top sayısını bu şekilde tahmin edebilirsiniz. Bir de 10 asist ortalamasını işin içine kattığınızda Thunder’ın her hücumunun WB’nin hücumlarına eşit olduğu gibi bir absürtlük ortaya çıkabiliyor. İş bu rakamlar aslında WB’nin verimsiz de olduğunu gösteriyor. Gerek kullandığı şut sayısı gerekse şut yüzdesi olsun bunu açıklar nitelikte. Henüz geçtiğimiz hafta bir açıklamasında, çok fazla şut kullandığını itiraf edip takım arkadaşlarına daha çok güvenmesi gerektiğinden bahsetmişti. Anlaşılan bu konuda pek bir gelişme yok ve olacağa da benzemiyor.

Son olarak bu verimsizliği daha iyi açıklayabileceğini düşündüğüm bir istatistiği paylaşayım. Bu sezon şimdiye kadar, WB’nin en az 38 sayı kaydettiği maç sayı dokuz iken, bu maçlarda Thunder’ın galibiyet sayısı yalnızca iki. Yani bu durum WB için kariyerinde iyi bir istatistik olarak yer alsa da  çok top kullanması, takım arkadaşlarına güvenmeyişi derken Thunder mağlup olmaktan kurtulamıyor. Bunun çözümü tabi ki daha çok takım olabilmeyi başarmakta yatıyor. Son zamanlarda playoff yarışında onun bu performansı Thunder için önemli bir fayda sağlasa da buna bir denge getirilmediği sürece bu geminin karaya oturmayacağı ne malum? Sekizinci sıra yarışındaki en büyük rakiplerinden özellikle Phoenix Suns’ın kötü performansıyla önemli bir avantaj yakalasalar dahi şu anda Suns’tan iki maç, New Orleans Pelicans’tan ise yalnızca yarım maç öndeler.  Henüz Mart ayındayız ve Durant’in bu istikrarlı şekilde yokluğu da hesaba katılırsa playoff mücadelesi için kalan maçlarda takım olarak yer almaları daha iyi bir sonuç verecektir.

Yazıyı bu özel serinin özeti niteliğindeki video ile kapatalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s