NBA’de Playoffa Kimler Kalacak? İşte İhtimaller…

picture

NBA’de normal sezonunun sona ermesinde artık bikaç gün kaldı ve her iki konferansta da playofflara kalacak son ekipler belirsizliğini korumaya devam ediyor. Çoğu takımın artık son üç maçı kaldığı şu günlerde kaybedilecek bir maç bile sizi bu playoff potasının dışına atabilir. Şimdi gelin o takımlara ve playoff ihtimallerine bir göz atalım.

Yukarıdaki resim bugün itibariyle oluşan playoff durumunu temsil ediyor. Bu resimde yer alan takımlardan; Batı Konferası’nda New Orleans Pelicans’ın, Doğu Konferansı’nda ise Milwaukee Bucks, Boston Celtics ve Brooklyn Nets’in durumları garanti değil. Bu ekipler her an kritik değişimler yaşayabilir. Oklahoma City Thunder Batı’da, Indiana Pacers ve Miami Heat de Doğu’da bu takımların yerini alıp playofflara kalabilme savaşı veriyor.

bc20e5ad090e948f00a5f67f6b53a513

Öncelikle, işlerin en karışık olduğu Doğu Konferansı ile başlayalım. Görüldüğü gibi şu anda Doğu’da 6 ve 10.sıralar arasında çetin bir playoff mücadelesi izliyoruz. Bahsi geçen ekiplerin hepsinin de üç maçı kalmış durumda ve bu üç maçın ikisinde ev sahibi avantajlarını kullanmaya çalışacaklar. İçlerinden en rahatı, henüz matematiksel olarak garantilememiş gözükse de, Bucks. Mevcut durumda en yakın rakibinden iki maç öndeler ve son üç maç kaldığını düşündüğümüzde bu yerlerini kaybetmeleri çok ama çok düşük bir ihtimal. O yüzden Bucks’ı altıncı sırada bitirir diye kabul ederek diğerlerine madde madde bir göz atalım.

Celtics -> Tie-break ile Nets’in önünde bitiriyor. Normal sezonda Nets’e karşı 4 maçta 3 galibiyet aldılar. Eğer playofflara son olarak bu iki takım kalırsa sıralama mevcut halinde kalacak. Pacers ve Heat ile olası bir tie-break durumunda ise Pacers’ı geçebilecek (sezon serisi 3-1) ancak Heat’e kaybedecek. Çünkü Heat’e karşı normal sezonda yalnızca bir galibiyet alabildi. Ama Heat ile böyle bir durumun yaşanması oldukça zor. Heat şu anda playoff potasının iki maç gerisinde ve yalnızca üç maç kaldığını düşünürsek bu iş yaş olabilir.

Nets -> Dediğim gibi Celtics ile her türlü tie-break’te kaybeden taraf olacaklar, o yüzden diğer ekiplerle olan durumlarına göz atalım. Bir maç gerisindeki Pacers ile tie-break’e kalırsa, sezon içindeki iki galibiyetleri onları avantajlı taraf yapacak. Ancak Heat ile kalırlarsa kaybeden taraf olacak çünkü Heat’e karşı bir maç dahi kazanamadılar.

Pacers -> Celtics ve Nets karşısında tie-breaklerde kazanma şansları yok. Yalnızca Heat karşısında bir üstünlükleri var. Yani yapabilecekleri tek şey kalan maçlarının tamamını kazanıp bu iki ekibin de üç maçından ikisini kaybetmesini beklemek olacak.

Heat -> Bu rekabetteki en düşük ihtimale sahip takım olarak göze çarpıyor. Heat şu an iki maç geride ve yine tek bir hata bile onları saf dışı bırakır. Bu takım da üsttekilerin hata yapmasını bekleyecek ve şu anda tek avantajları Celtics ve Nets karşısındaki tie-break üstünlüğü olacak. Çünkü tek çıkar yol onlar için bu.

5467ee45d28669125dde238dcb9fb1e3

Batı Konferansı’nda ise daha önceki yazımda üç takımın kıyasıya mücadelesinden bahsetmiştim. Ancak şimdiki durumda Suns’ın kötü gidişatıyla matematiksel olarak da kalamayacağının kesinleşmesiyle birlikte bu yarış iki ekip arasında dönüyor. Pelicans ve Thunder’ın şu anda galibiyet sayıları birbirine eşit ancak Pelicans, sezon serisinde 3-1 önde oluşu nedeniyle sekizinci sırada yer alıyor. Pelicans’ın kalan maçları Thunder’a göre daha zorlu geçecek (resimdeki fikstür zorluğu oranından da görebiliriz).

Kalan maçlar sırasıyla şöyle;

Pelicans -> @Rockets,  @Timberwolves, vs Spurs
Thunder -> @Pacers, Blazers, @Timberwolves

Rockets ve Spurs’un playoffu garantilemiş olmasına karşın, dünkü maç sonucuyla da gördüğümüz üzere bir anda 3. sıra ile 6.sıra değişimi olayı üst sıralar için büyük önem arz ediyor. Playofflarda ev sahibi avantajına sahip olmanın ne denli önemli olduğunu düşündüğümüzde Pelicans açısından Rockets ve Spurs maçlarının çok zorlu geçeceği aşikar. Ancak Thunder tarafında da Pelicans kadar kağıt üstünde bir zorluk yok. Şu fikstürde onlar için en zorlayıcı maç ise Pacers deplasmanı olacaktır. Sonuç olarak, her ihtimalde de son maça kadar net bir şekilde bu playoff yarışını iki ekip de sürdürecektir. Biz de keyifle izlemeye devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s