LeBron James Cleveland’da İmparatorluğunu Nasıl İnşa Ediyor?

header

Bu yazı, ESPN’den Brian Windhorst ve Dave McMenamin’in yazısından çevrilmiştir.

Ohio’nun savurgan çocuğu, Ohio’ya yalnızca basketbol oynamak için dönmedi, buraya imparatorluğunu kurmaya geldi. Kadro hamlelerinden oyun tercihlerine, her şeyin arkasında NBA’in en güçlü isminin çevirdiği işler yer alıyor.

a47ca5b2a72ec076b1ad75701227a1641: LEBRON İLK HAMLEYİ YAPAR

Tarihler 11 Temmuz 2014’ü gösterdiğinde, LeBron James üç çağrı yapar -Dwyane Wade, takım sahibi Micky Arison ve takım başkanı Pat Riley- ve onlara Heat’ten ayrılacağını bildirir. Ardından onun geri dönüş makalesi SportsCenter’da okunur, LeBron da Wolves oyuncusu Kevin Love’i arar: “Haydi gel benimle Cleveland’da oyna.” Cavs önceleri Love ile uzun dönemli anlaşmaya yanaşmayacağını söylemiş olsa da LeBron’un çağrısı Love’un şu sözleriyle sonlanıyor, “Varım.” Dakikalar içerisinde Love’ın menajeri Cavs ile görüşmeye başlar. 24 saat içerisinde James anlaşmayı tamamlar. Love için takas anlaşması da ilerleyen günlerde yapılır.

lebron_22: LEBRON JAMES: İNSAN AVCISI

Cavs o yaz Mike Miller ile imzalamakta sıkıntı çekiyor – Nuggets daha fazla para önermişti – ta ki LeBron dahil olana dek.  LeBron’un devreye girmesinin hemen ardından bir cevap alıyorlar: “İşlem tamam.” (Aslında haberi Miller’ın kendisinden önce James’in menajerinden aldılar.)  İki ay sonra sezon öncesi döneminin bitmesiyle birlikte Cavs genel menajeri David Griffin, yalnızca Love değil aynı  zamanda Miller, Shawn Marion ve James Jones’u da takıma kazandırma konusunda James’in yaptığı yardımlara işaret etti: “Oyuncu transferinde LeBron’un etkisini keserseniz,  alabileceğiniz sonuçlara ulaşamamanız daha mümkündür. Demek istediğim, bu dönem boyunca onun ne kadar harika bir ortak olduğunu söylemek dahi olduğundan hafif ifade etmek olur.”

header33: YENİ PATRONLA TANIŞIN …

Eylül ayı sonlarında Cavs’in antrenman kampındaki ilk idmanında LeBron, takımın yeni koçu David Blatt’e, yalnızca takımdaki oyuncularla özel olarak bir toplantı yapıp yapamayacağı sorusunu yöneltir. Tüm koç ekibi katta beklerken James bütün oyuncuları toplantı odasına çağırır ve kapıyı kapatır. Ardından -Kevin Love ve Kyrie Irving gibi yıldızlardan başlayarak her oyuncuyla bir bir konuşarak onlardan antrenman kampı ve sezon boyunca neler beklediğini açıklar. Toplantı sonrasında çoğu oyuncunun tepkisi ise daha önce hiç böyle bir durum yaşamadıkları olur.

lebron_44: BİR TÜR OYUNCU-KOÇ KARIŞIMI …

Ekim ayında, Cavs’ın ilk kadro içi hazırlık maçında, LeBron takım arkadaşları ısınırken onları etrafında topluyor, 5’e 0 hücum anlarında dahi oyun setleri söylüyor. Müjdeli haberler de hemen geliyor.  “Blatt’in sezon öncesinde uygulamaya başladığı Princeton hücumunu çöpe attılar,” ESPN muhabiri Brian Windhorst’un aylar sonra Bill Simmons’ın B.S. Report podcast’i sırasında dillendirdiği sözler böyleydi. “Tipik bir durum yaşanıyor ve bu üç aydır devam ediyor. LeBron topu alır ve oyunu söyler. Blatt de LeBron’un hangi oyunu söylediğine bakar ve bunu takıma tekrar eder. Artık normalleşen bir durum bu.”

lebron_55: LEBRON KENDİNİ DİNLENDİRİYOR …

30 Aralık günü, dizde zorlama ve sırt ağrıları sonrası sahada aksayan bir James tek taraflı şekilde bir karar vararak oturmayı seçti. Windhorst’un B.S. Report’taki sözleri şöyleydi: “LeBron bir anda ‘Ben oynamayacağım,’ diye bir karara vardı. Bu, son dakikada gelen bir söylemdi ve onlara, ‘Oynamıyorum.’ dedi. Benche dahi gelmedi. Arkada oturdu, hiç ortaya çıkmadı.” Cavs şaşkına dönmüştü ama yine de bu karara boyun eğdiler ve iki haftalık istirahat konusunda anlaştılar.

header66: LEBRON JAMES: İNSAN İLİŞKİLERİ

LeBron yokken Griffin antrenman tesislerinde James’e yönelir. Cavs çöküştedir, son sekiz maçın yedisini kaybettikleri periyodun ortasındadırlar; takımın kanatlarda acilen bir yardıma ihtiyacı vardır ve aynı zamanda Griffin Knicks’ten Iman Shumpert’i ve yanında J.R. Smith’i de alabileceğini öğrenmiştir. Griffin’in Shumpert’a çok ihtiyacı vardır fakat bir yandan da Smith bilmecesi onu düşündürmektedir.  James’e fikrini sorduğunda aldığı cevap ise James’in, Shumpert’tan ziyade Smith’i takımda daha çok istediği olmuştur. Griffin’in endişelerini dindirmek için de LeBron konuşmayı şu şekilde sonlandırır: “JR’i buraya getirin, ben icabına bakarım.”

lebron_77: LEBRON JAMES: DİJİTAL YARDIM DİREKTÖRÜ

Şubat ayı başında Cavs’in 12 maçlık galibiyet serisinin hemen ardından LeBron bir twit atar: “Sorun yaratacak yollar aramayı bırakın, uyum sağlamaya bakın. Özel bir şeyin parçası olun! Bunlar sadece benim düşüncelerim.” İlk olarak bu twitin -beklenenden düşük performana ortaya koyan- Love’a yönelik olduğunu ifade etmesinin ardından LeBron bunu reddeder. Ardından yeniden sözünü sahiplenir. Bu gidip gelmeler hikayeyi canlı tutar ve Love’ın üzerinde bir baskı kurar (Love, Şubat ayında o sezon +/- ve üç sayılık yüzdesi alanlarında en iyi ayını geçirdi).

header88: LEBRON ŞUTUNU DEVREYE SOKUYOR

Doğu Konferansı yarıfinalleri dördüncü maçının son saniyelerine Cavs ve Bulls 84-84 eşitlikle girer. Blatt bir oyun çizer ve buna göre topu oyuna sokacak isim James olacaktır. Ama LeBron bu çağrıyı boşverip Blatt’e şöyle der: “Hiçbir şekilde o topu oyuna sokacak isim ben olamam, yoksa pota arkasından şutu atıp sahaya girerim.” Bunun ardından, maç saati sona ererken köşede topla buluşur ve maç kazandıran şutu potaya yollar. LeBron maçtan sonra şunu söyler: “Ona dedim ki oyuna sokması için başkasını görevlendir, ardından topu bana atın ve herkesi yolumdan çekin.”

lebron_99: LEBRON JAMES: CEO, KABİN İLİŞKİLERİ

28 Haziran günü LeBron, kolej ve lise oyuncularıyla birlikte bir kamp için Los Angeles’taydı. Kaldığı otelde havuz kenarı bir oda rezerv ettirmişti. Ayrıca Love da oradaydı ve öncesinde James’e konuşmak için mesaj atmıştı. Bu durum, ikisinin de kontratlarını sonlandırıp serbest oyuncu olmalarının birkaç gün öncesiydi. Havuz kenarında öğlen konuşmak için anlaşırlar. Love sandalyeyi çeker ve konuşmanın çoğunu yapar, diğer yandan LeBron ise Love’ı takımda istediğini açıkça ifade eder. Üç gün sonra, Love bir açıklama yaparak Cavs ile beş yıl için 110 milyon dolarlık yeni kontrat imzaladığını duyurur. Ve yine, dünyalar LeBron’un olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s